Nepravděpodobný popularizátor kanonického práva
Kolem manželství se prý nemusí dělat "takové kraviny".
Málokdo toho v poslední době udělal pro popularizaci kanonického práva tolik jako herec Ondřej G. Brzobohatý. Bulvár již nějakou dobu zajímá žaloba na neplatnost manželství, kterou u církevního soudu uplatnila jeho (ex)manželka Taťána Kuchařová. Řízení samo o sobě neveřejné by nemohlo vzbudit tolik pozornosti, kdyby se na veřejnost nedostaly některé neveřejné dokumenty – a kdyby také Brzobohatý nepodal civilní žalobu na ochranu osobnosti.
Nechci se věnovat podrobnostem sporu, to dělá bulvár, ten má na to žaludek. Mě zaujala mediální strategie, kterou Ondřej Brzobohatý zvolil. Tvrdí totiž, že Kuchařová na něj žalobu u církevního soudu podávat nemusela. V Show Jana Krause uvedl, že i u církevního sňatku – tak jako byl ten jeho – lze vyjednat rozvod a požádat arcibiskupství o svolení s novým sňatkem.
A podařilo se mu asi přesvědčit také některé novináře. Například:
Skvěle, to bychom měli verzi Brzobohatého a bulváru, a teď nějaká fakta, prosím:
💍 Z toho, co se mi podařilo zjistit, Kuchařová a Brzobohatý uzavřeli církevní manželství před duchovním katolické církve (tedy tzv. kanonickou formou). V očích katolické církve je manželství nerozlučitelné. Je chápáno jako „společenství celého života“ (kán. 1055 § 1 Kodexu kanonického práva), jednou z jeho vlastností je nerozlučitelnost (kán. 1056).
💍💍 Je-li manželství platně uzavřeno a tzv. dokonáno, je z něj jen jediná cesta ven: smrt jednoho z manželů. Církev prostě stále věří na ono staré známé „dokud nás smrt nerozdělí“. Není možné vyjednat žádný rozvod nebo svolení s novým sňatkem. Své by o tom mohl vykládat nejen anglický král Jindřich VIII., ale také zástupy dalších.
💍💍💍 Protože v pojetí církve není možné mít v manželství strategii exitu, je třeba být přísný v okamžiku vzniku manželství. Co to znamená? Aby bylo manželství v očích církve platné, musí splňovat řadu podmínek. Kanonickoprávní doktrína je v tomto bodu propracovanější než civilní (ta to přeci jen tolik nepotřebuje, v oboru světského práva je možné se rozvést) a rozlišuje například tzv. zábrany manželství, překážky manželství, a především rozpracovává problematiku vad manželského souhlasu.
💍💍💍💍 Proč? Protože když se s někým svážete až do smrti, musíte tak učinit zcela svobodně, a ne například v důsledku nedostatečného poznání, uvedení v omyl nebo pod vlivem psychické poruchy.
💍💍💍💍💍 Chce-li si Kuchařová uspořádat svůj život v souladu s učením katolické církve a chce-li za života Brzobohatého ještě někdy nějaké manželství uzavřít, má jen jednu cestu: absolvovat soudní řízení před církevním soudem o prohlášení neplatnosti (nulity) manželství. Z hlediska církevního práva totiž její manželství trvá. Církevní soud ovšem může na základě žaloby jednoho z manželů prozkoumat, zda bylo manželství uzavřeno platně.
Sečteno, podtrženo: pokud se chce Kuchařová ještě někdy „vdávat v kostele“, anebo je přesvědčena, že její manželství nebylo platné a není tedy fér, aby se na ni církev i po zbytek života dívala jako na Brzobohatého ženu, nemá jinou možnost než podat žalobu u církevního soudu.