Je rozhodnuto
Nejvyšší soud USA před několika okamžiky vyhlásil přelomový rozsudek přijatý většinou 6:3, podle něhož americká Ústava nezná právo na potrat. Co bude dál?
Nejvyšší soud USA před několika okamžiky vyhlásil přelomový rozsudek přijatý většinou 6:3, podle něhož americká Ústava nezná právo na potrat. Oficiální popisek na webu Nejvyššího soudu hlásá: Roe a Casey jsou překonány; právo regulovat potraty se navrací lidu a jeho voleným zástupcům.
Než si těch 200+ stran prostuduji, nabízím pár krátkých poznámek.
Předně, nejedná se o zákaz potratů v USA. Jen se téma přesouvá z roviny federální na rovinu státní. Každý stát si nyní bude moci upravit tuto otázku po svém.
Jistě lze očekávat protiakci ze strany obhájců práva na potrat. Jaká může být (ta právní, myslím)? Jednoznačně legislativní. Ideálně pokus o změnu Ústavy. To je ale prakticky vyloučené. Vyžaduje se totiž souhlas tří čtvrtin států.
Další možnost je pokus dostat právo na potrat na federální úroveň formou prostého federálního zákona. Už v minulosti takto Kongres měnil dopady precedenčního rozsudku Nejvyššího soudu. Příkladem může být Religious Freedom Restoration Act z roku 1993 (ten název je docela pikantní, že: zákon o znovunastolení náboženské svobody…).
Tato cesta je technicky představitelná, postačí většina v obou komorách Kongresu. Je ovšem pochybné, zda má k přijetí takového zákona federace pravomoc. Je jisté, že v takovém případě by se ke slovu dostal znovu Nejvyšší soud USA, který problém posuzoval tentokrát hlediskem střetu pravomocí federální a státní úrovně.
Více o rozsudku Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization někdy později. Něco jsem psal už dříve. Třeba tady, tady nebo tady.